Udział we Mszy świętej online

Oglądanie telewizyjnej lub internetowej transmisji Mszy św., jak również słuchanie jej przez radio, pozwala duchowo przenieść się do kościoła. Aby tak się jednak stało, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

ŻAL DOSKONAŁY

Aby przyjąć Komunie św. w sposób duchowy trzeba być w stanie łaski uświęcającej. Normalnym sposobem, gdy popełniliśmy grzech ciężki, jest pójście do spowiedzi. Obecnie jest to utrudnione. Ale zawsze możemy wzbudzić sobie żal doskonały. Żal doskonały to smutek duszy z powodu popełnionych grzechów i przepraszam Boga dlatego, że Go kocham. To żal z miłości do Boga. Taki żal, odpuszcza nam grzechy, również ciężkie, bez spowiedzi świętej, przy równoczesnym pragnieniu odbycia spowiedzi sakramentalnej (jak będzie to możliwe po ustaniu epidemii) i ważne jest też to, że chcemy się poprawić. Po takim żalu doskonałym, możemy przyjąć Pana Jezusa duchowo.

MODLITWA ŻALU DOSKONAŁEGO

Żałuje, Panie Jezu, że obraziłem Cię moimi grzechami. Chcę Ci powiedzieć, że Cię kocham. Chcę być zawsze z Tobą. Ach, żałuję za me złości jedynie dla Twej miłości. Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu do poprawy dążącemu. Panie Jezu, przyjmij mój szczery żal za te wszystkie winy. Chcę naprawdę odrzucić od siebie to wszystko, co nie pozwala mi całym sercem kochać Ciebie i ludzi, moich braci. Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej; odwróć oblicze swe od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia; stwórz, Boże we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha. Amen.

MODLITWY PODCZAS KOMUNII DUCHOWEJ

W momencie Komunii św. podczas transmisji należy odmówić modlitwę podczas Komunii duchowej. Proponowane modlitwy:

Propozycja 1:

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję

Propozycja 2:

Ty, Panie, stworzyłeś mnie dla siebie i moje serce tak długo będzie niespokojne, dopóki nie spocznie w Tobie. Jestem miotany wieloma problemami: burzą się we mnie myśli, niespełnione są pragnienia, brakuje mi zdrowia, nie umiem kochać i wierzyć w Ciebie tak jak trzeba, A jednak pragnę i łaknę Ciebie, mój Panie. Nie odsyłaj mnie głodnego. Nakarm mego ducha Chlebem, który zstąpił z nieba. Kocham Ciebie, o Boże, kocham serdecznie! Kocham, bo Ty pierwszy mnie umiłowałeś! Biegnę dzisiaj do Ciebie, przychodzą do Ciebie jak żebrak proszący o kromkę chleba. Panie, wejdź znów w moje życie. Rozlej łaskę tam, gdzie jest najtrudniej. Naucz mnie słuchać Ciebie i wypełniać Twoją świętą wolę. Przyjdź, o mój Panie, a ja Cię przyjmę z miłością Matki Najświętszej i z gorliwością świętych… Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Pomocne linki

Jak prawidłowo uczestniczyć we Mszy Świętej online

Komunia duchowa w czasie pandemii